onsdag den 25. februar 2026

Atmosphere af Taylor Jenkins Reid

 Anmeldelse 5 ud af 5 stjerner 

Efter at have læst flere af forfatterens andre bøger så kan jeg med sikkerhed sige at jeg er fan - og derfor var jeg heller ikke i tvivl om at jeg ville læse denne bog. Ikke fordi jeg er specielt interesseret i en bog om rumfart og heller ikke fordi jeg havde behov for en historisk bog om start 80ernes urimelige syn på kærlighed mellem to kvinder. Jeg valgte at læse denne bog, fordi den er skrevet af en af de dygtigste nulevende forfattere jeg kender, og det har hun endnu engang bevist med denne fortælling. 

Allerede fra første side af kan man som læser virkeligt mærke karaktererne. Deres dilemmaer, deres bevæggrunde. Dialogerne fremstår ægte. Kampene og sejrene kan mærkes og som de sidste minutter af lydbogen flød ind i mine øre, trillede tårerne ned af mine kinder.

Mine absolut varmeste anbefalinger. 

Bogen er hørt på lydbog via appen Libby. 

søndag den 22. februar 2026

Altid i hjertet, Drengen, muldvarpen, ræven, hesten og stormvejret, af Charlie Mackesy

 Anmeldelse 5 ud af 5 stjerner

Vigtige budskaber om venskab og troen på sig selv, tilsat de dejligste illustrationer, det udgør kernen af denne bog. 

Perfekt til læsning og som boglig gave.

En varm varm anbefaling herfra. 

Bogen er udgivet på forlaget Svane og Bilgrav. 

 

søndag den 8. februar 2026

Alchemised af SenLinYu

 Anmeldelse 3 ud af 5 stjerner 

De sidste 3-4 måneder har bookstagram flydt over med anbefalinger af denne bog som lover læseren en fortælling sat i et mørk fantasyunivers. 

Første del af bogen havde mig fanget. Vi følger Helena som vågner op med hukommelsestab og må indse at den krig hun havde kæmpet i er tabt, Helena er nu fange hos den brutale Kaine som er udødelig og også den næste i linjen til at overtage magten i en verden hvor vold, voldtægt, lig, drab m.v. er hverdagskost.

Anden del af bogen var meget lang. Vi går tilbage i tiden til krigsårene og får hele baggrundshistorien fortalt. Personligt gik jeg lidt død undervejs. Rigtig meget er dialoger mellem Helena og Kaine og selv om de to er interessante karakterer, så ville jeg have foretrukket at de øvrige sidekarakterer havde fået lidt mere plads, eller at 2. del var blevet reduceret betydeligt i længen. 

3. del af bogen er her hvor alle enderne skal bindes og det kommer historien ok i mål med. Men på det her tidspunkt har jeg tilbage 30+ timer i selvskab med Helena og jeg ender med "bare" at skulle have historien overstået. 

Jeg forstår godt hypen, men for mig bliver bogen for lang så hvad der indledningsvist føltes som en mulig 4/5 stjernet læseoplevelse ender på en 3'er. 

- Yvonne 

Bogen er hørt som lydbog via appen Libby. 


Ude for uden af Niels Krause-Kjær

 Anmeldelse 4 ud af 5 stjerner  Velskrevet historisk roman om landbruget fra efterkrigstiden frem til nutiden. Bogen foregår delvist i forti...